Australský ovčák

Australský ovčák – energetická bomba

Pilný pracant, nadšený aportér, přesný „agiliťák“ i klidný společník. Prostě pes pro každého. Nebo ne?

 

Napovídající zevnějšek Australského ovčáka

Plemeno australský ovčák, jak ho známe dnes, pochází z Ameriky. Jeho největšími exteriérovými znaky je střední velikost, silná, nikoliv však těžkopádná stavba, středně dlouhá srst a rozmanité zbarvení jak očí, tak i chlupů. Co se ale skrývá pod tím vším?

 

Australský ovčák je jedním slovem ENERGIE

Ano, je to tak. Austráláci překypují množstvím energie a je jim jedno, jestli ji použijí na aportování, olizování svého páníčka či naháněním ovcí. Svou energii však potřebují vybít a ještě lépe ji investovat do něčeho smysluplného. Proto australský ovčák není psem, kterému by stačilo se jednou denně vyvenčit. Potřebují dennodenní zaměstnání a to jak po fyzické stránce, tak i po té psychické. Potřebují zátěž, výcvik, potřebují se cítit užiteční. A pokud se jim tohoto nedostává, nebudou nikdy šťastní.

 

Australský ovčák – opatrný kamarád

Australští ovčáci jsou přirozeně přátelské plemeno, které se až na výjimky nepouští do nevynucených konfliktů. Při prvním setkání mohou být rezervovaní, s postupem času se ale otrkají a jejich povaha jim zaručuje velkou spoustu čtyřnohých i dvounohých kamarádů.

Pro koho tedy australský ovčák je? Jednoznačně ke sportovně založeným páníčkům, kteří si na výcvik, práci, hru i mazlení vyhradí dostatek času a pozitivní motivací mohou dovést svého čtyřnohého kamaráda k vysokým výkonům, a to ať už na sportovní scéně či jen tak pro radost.