Chování a povaha Belgického ovčáka

Máte rádi sport či jinou aktivitu? Hledáte psa, se kterým budete moci provozovat agility a nechcete obvyklou Border kolii? Belgický ovčák je psem pro Vás.

Belgický ovčák, podobně jako ostatní ovčáci, je velmi aktivním psem. Je velmi vitální a vždy připravený k činnosti. Je mu vrozená schopnost hlídat stáda a má v sobě kvality nejlepších hlídacích psů. Nebojí se úporně a odvážně bránit svého pána. Belgický ovčák má všechny kvality ovčáckého psa, jako hlídače, obranáře a služebního psa. Jedná se o živého a temperamentního psa, který je však bez známek agresivity. Belgický ovčák je velmi smělý pes, klidné a odvážné povahy. Jeho charakter je čitelný z držení těla a pozorného výrazu očí.

Ať už si pořídíte jakoukoliv variantu belgického ovčáka, budete mít při sobě velmi citlivé, vnímavé a oddané stvoření. Tato jeho vlastnost se projeví i ve výcviku, který musí provádět pán sám, neboť to prohlubuje vztah psa k jeho majiteli. Oproti německému ovčákovi je flexibilnější, mrštnější, rychlejší, živější a hlavně citlivější, nicméně z těchto důvodů je jeho výcvik obtížnější. Bojovný duch a nervozita řadí belgického ovčáka mezi náročnější plemena, tudíž se nehodí pro každého. Je vhodný zejména pro náročnějšího cvičitele. V každém případě je belgický ovčák jeden z nejoddanějších psů.