Chování a povaha Německého ovčáka

Horand von Grafrath – zakladatel plemene německých ovčáků, předchůdce dnešního populárního komisaře Rexe i hrdinného Kellyho. Televizně nejpopulárnější plemeno, nejčastěji kreslené do knížek pro děti a dodnes nejběžněji chovaný pes. Jaká je vlastně povaha mírumilovně vypadajícího štěněcího medvídka i nadšeného hlídacího trhače?

 

Standard plemene německého ovčáka

Vzrůstově se toto plemeno řadí mezi středně velké až velké psy, s výškou v kohoutku do 65 cm. Původně šlo o pasteveckého psa, vyšlechtěného pro dlouhý klus a schopnost bránit stádo – často u něj tato genetická predispozice vede k poškození kyčelní hlavice a následné displazii kloubů. Podle standardů má nůžkový skus, nad protáhlým čenichem jsou posazeny mandlové oči. Srst je bohatá, s hustou podsadou, snadno udržovatelná, nenáročná.

 

Co se dá od ovčáka čekat

Povahou jde o všestranné plemeno. Německý ovčák potřebuje být neustále zaměstnán, jelikož překypuje energií. Je vhodnější pro aktivnější majitele s dostatkem času. Jde o pracovního psa s dlouhou fyzickou výdrží. Je nejhojněji využívaným plemenem u policie, vojska, jako záchranářský pes a také je nejčastěji používán pro filmová natáčení. Je sportovně založený, temperamentní, s citem pro rodinu. Toto plemeno je nenáročné na péči, miluje děti a při vhodném výběru štěněte se hodí pro všechny kynologické sporty. Věnujeme–li jeho výchově a výcviku dostatek času, vyklube se z něj výborný společník a perfektní hlídač. Vyniká inteligencí, rychle se učí a lásku vrací mnohonásobně zpět!