Standard plemene Australský ovčák

I když je mnoho teorií o původu australského ovčáka, plemeno, jak ho známe dnes, pochází z USA. Jeho jméno mu bylo přisouzeno asociací s baskickými pastevci, kteří přišli z Austrálie.

 

Celkový vzhled australského ovčáka

Australský ovčák má dobře vyváženou stavbu těla, které je trochu delší než vyšší. Je střední velikosti a zbarvení nabízí celou škálu kombinací. Od prvního pohledu je pozorný, mrštný, pevný a svalnatý. Ocas by měl být podle FCI kupírovaný nebo přirozené krátký, ovšem povoleny jsou všechny délky ocasu – od přirozeně krátkého až po dlouhý. Srst je střední délky a středně hrubé textury.

 

Hlava australského ovčáka

Jasně vykreslená, velikost by měla odpovídat tělu. Oči mají opět celou škálu zbarvení – jantarové, modré, hnědé nebo jakákoliv kombinace těchto barev včetně skvrn a mramorování. Uši australského ovčáka jsou trojúhelníkového tvaru, středně velké a posazené poměrně vysoko. Zuby by se měly setkávat v nůžkovém nebo klešťovém skusu.

 

Jakou povahu má australský ovčák

Australský ovčák je inteligentní pracovní pes s velmi silnými a výraznými pasteveckými předpoklady a ochranným instinktem. A i když může být při prvním setkání rezervovaný, je vyrovnané povahy, jen zřídka svárlivé. Je to oddaný společník plný energie, schopen pracovat celý den.

 

Klasifikace australského ovčáka dle FCI

Australský ovčák je zařazen do skupiny I. – Ovčáčtí a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci. Bez zkoušky z výkonu. Velikost pes: 51 – 58 cm. Velikost fena: 46 – 53 cm.