Standard plemene Belgický ovčák

Plemenný standard: č. 15/22.06.2001/F. Klasifikace FCI: Skupina 1 – Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických), sekce 1 – ovčáci, s pracovní zkouškou

Celkový vzhled belgického ovčáka

Belgický ovčák je středně velký pes vyvážených proporcí, které spojují jeho eleganci a sílu. Jeho svalstvo je pevné, je otužilý a tedy schopný odolávat různým výkyvům počasí, které jsou velmi časté v belgickém podnebí. Právě vyvážené proporce a jeho hrdě nošená hlava působí dojmem mohutné elegance, která je hlavním znakem plemene belgického ovčáka. Jedná se o kvadratického psa, jehož hrudník dosahuje až k loktům. Délka tlamy by pak měla odpovídat polovině délky hlavy nebo ji lehce přesahovat.

Belgický ovčák a jeho stavba těla

Hlava belgického ovčáka je vysoko nasazená, dlouhá, ne však přehnaně, rovná a dobře tvarovaná. Čelisti jsou dobře vyvinuté a jsou v nich pravidelně zasazeny silné a bílé zuby. Skus by měl být nůžkový, ale toleruje se i skus klešťový. Oči jsou středně velké, nejsou zapadlé a ani nevyčnívají. Měly by mít mírně mandlovitý tvar a jsou šikmé. Preferuje se tmavá barva očí. Ušibelgický ovčák spíše menší, nasazené vysoko a tvar je čistě trojúhelníkový, nosí je rovně a vertikálně, pokud je v pozoru. Krk je mírně prodloužený, svalnatý a směrem k ramenům se rozšiřuje. Tělo je silné, ne však těžkopádné, horní linie zad a beder je rovná. Hrudník není příliš široký, ale hluboký. Ocas je střední délky, u kořene silný a musí přinejmenším dosahovat hlezno, nejlépe ho však přesahovat. V klidu je nesen svisle, v pozoru je pak ocas zvednutý. Srst se pak liší podle čtyř variant belgického ovčáka (Groenendaela, Tervuerena, Malinoise a Laekenoise). Nicméně srst u každé varianty belgického ovčáka musí být hustá, uzavřená a dobře strukturovaná, aby spolu s podsadou tvořila vynikající ochranu.

Ideální výška u psů je v kohoutku 62 cm a u fen 58 cm. Tolerance je mínus dva centimetry a plus čtyři centimetry. Psi váží mezi 25-ti až 30-ti kily, u fen se pak váha pohybuje mezi 20-ti až 25-ti kily. Délka hlavy by měla být u psa s výškou 62 cm v kohoutku 25 cm a délka čenichu 12,5 – 13 cm.

Jakákoliv odchylka od výše sepsaného popisu musí být považována za nedostatek, který je penalizován v závislosti na jeho závažnosti.