Standard plemene Německý ovčák

Německý ovčák je nejvšestrannější plemeno, které pochází z Německa. Proslavil jej nejvíce známý hrdina Komisař Rex. Je nejpoužívanějším služebním psem a nejvěrnějším společníkem. Čím ještě se vyznačuje?

 

Standard plemene Německý ovčák

Podle klasifikace FCI se řadí toto plemeno do první skupiny Ovčáčtí a honáčtí psi, sekce 1 – ovčáci s pracovní zkouškou, číslo standardu 166. Dorůstá do výšky 56-66 cm a váhy do 40kg. Srst mívá dlouhý chlup a bývá zbarvena klasicky světle hnědá s černým hřbetem a maskou, povoleny jsou také odstíny vlkošedé, černá či odstíny do rezava. Dožívá se obvykle 10-12 let. Feny jsou menší a lehčí než dospělí samci, jinak se ale neliší.

 

Povaha německého ovčáka

Německý ovčák je věrný, oddaný a plný odvahy. Snadno se učí, je vhodný pro jakýkoliv výcvik, ať již jako služební pes, stopař, či záchranář. Německý ovčák se používá i jako slepecký pes či pes na canisterapii. Snáší se dobře i s ostatními zvířaty a dětmi. Je však plný energie a potřebuje patřičně svou energii vybít, aby neměl potřebu vybíjet si ji na zakázaných věcech. Pak se stane věrným hlídačem a oddaným společníkem. Pro svého pána by se rozdal a udělá, co mu na očích uvidí!