Standard plemene Šetlandský ovčák

Standard plemene šeltie

Šeltie jsou malí, silní psi s bohatou srstí. Vyznačují se bystrostí a inteligencí, jemnou a živou povahou, jsou podstatně temperamentnější než kolie, s nimiž jsou spřízněni. Povahovým kladem je u nich to, že nejsou nikdy nervózní. Tito psi svými ladnými a půvabnými pohyby mohou připomínat tanečníky – ne nadarmo se rádi zúčastňují i soutěží „dogdancing“ (tanců se psy), které v ČR zatím nejsou příliš rozšířeny. U psů je standardně uváděna výška 37 cm v kohoutku a váha od 8 kg, u fen jsou to veličiny 35,5 cm a hmotnost od 6 kg.

 

Hlava šetlandského ovčáka

Hlavu nosí šeltie na svalnatém krku hrdě vztyčenou, horní linie lebky probíhá paralelně k horní linii tlamy, s lehkým, avšak dobře čitelným čelním sklonem („stop“). Čenich i pysky jsou černé, obě oči či jedno oko mohou mít u typu bluemerle (modrá šeltie) modrou nebo modrobílou barvu. Praporky připomínající uši se při pozornosti zpola vztyčí, špička uší je sklopena vpřed. Silné čelisti skrývají dokonalý nůžkový skus.

 

Tělo šeltie a končetiny

Šeltie se pyšní hlubokým hrudníkem až k loktům, dobře klenutými žebry, rovným hřbetem s půvabně zaoblenými bedry. Při pohledu zepředu jsou přední končetiny rovné, svalnaté a rovnoměrně tvarované, se silnými kostmi. Zadní končetiny šetlandského ovčáka disponují širokými a svalnatými stehny, dobře zaúhlenými koleny, hluboce posazenými z předního pohledu rovnými hlezny. Tlapky mají oválný tvar se sevřenými a klenutými prsty.

 

Srst šeltie a její barva

Psy plemene šeltie zdobí nádherná bohatá srst ve třech povolených barevných variacích: zlatá, tricolorní (černá se sytými tříslovými odznaky) a modrá (bluemerle; jasná stříbřitá modř s černými tečkami a mramorováním).